TE Connectivity Deutsch Connectors MS27468T15B5HA
MS27468T15B5HA picture photo
Mfg. Part Number
MS27468T15B5HA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
MS27468T15B5HA.pdf
Availability of MS27468T15B5HA
QUANTITY
MS27468T15B5HA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27468T15B5HA
Internal Part NumberEIS-MS27468T15B5HA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions5
Shell Size - Insert15-5
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27468T15B5HA
Related LinksMS27468, MS27468T15B5HA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27468T15B5HA Details Description
Related parts for MS27468T15B5HA
IDC CABLE - MSC10K/MC10F/MCG10K datasheet.pdf
CONN HEADER LOPRO R/A 40POS GOLD datasheet.pdf
RES SMD 27.4K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:10 150MHZ 32TQFP datasheet.pdf
RES SMD 60.4 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 5.7UH 8A 12.4 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 7POS PIN datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 460MA 490 MOHM datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
MOSFET P-CH 40V 3.4A SOT23 datasheet.pdf