Amphenol Aerospace Operations MS27468T15B97PA
MS27468T15B97PA picture photo
Mfg. Part Number
MS27468T15B97PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 12POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
MS27468T15B97PA.pdf
Availability of MS27468T15B97PA
QUANTITY
MS27468T15B97PA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27468T15B97PA
Internal Part NumberEIS-MS27468T15B97PA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions12
Shell Size - Insert15-97
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27468T15B97PA
Related LinksMS27468, MS27468T15B97PA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27468T15B97PA Details Description
Related parts for MS27468T15B97PA
MMIC AMP 2GHZ 8-SSOP datasheet.pdf
OPTOISO 2.5KV TRANS W/BASE 8SMD datasheet.pdf
CAP CER 47PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 274K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OFFLINE SWIT UVLO HV D2PAK datasheet.pdf
CAP TANT 0.15UF 35V 20% 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG STRAIGHT 6POS W/SCKT datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 7" 1MM 28POS datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
GUARD, WIRE EJECT datasheet.pdf
CAP FILM 270 PF 10% 1600VDC AXIA datasheet.pdf