TE Connectivity Deutsch Connectors MS27468T15F18AB
MS27468T15F18AB picture photo
Mfg. Part Number
MS27468T15F18AB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 18POS PIN
Datasheet Download
MS27468T15F18AB.pdf
Availability of MS27468T15F18AB
QUANTITY
MS27468T15F18AB Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27468T15F18AB
Internal Part NumberEIS-MS27468T15F18AB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27468T15F18AB
Related LinksMS27468, MS27468T15F18AB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27468T15F18AB Details Description
Related parts for MS27468T15F18AB
IC MOTOR DRIVER PAR 24SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS STR .100 GOLD datasheet.pdf
RES 301K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS 3.81MM VERT BK datasheet.pdf
HP2011-021HM, 2 N/C + 1 N/O, M16 datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 1.05A 280 MOHM datasheet.pdf