TE Connectivity Deutsch Connectors MS27468T15F35BA
MS27468T15F35BA picture photo
Mfg. Part Number
MS27468T15F35BA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 37POS SKT
Datasheet Download
MS27468T15F35BA.pdf
Availability of MS27468T15F35BA
QUANTITY
MS27468T15F35BA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27468T15F35BA
Internal Part NumberEIS-MS27468T15F35BA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions37
Shell Size - Insert15-35
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27468T15F35BA
Related LinksMS27468, MS27468T15F35BA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27468T15F35BA Details Description
Related parts for MS27468T15F35BA
RES SMD 20.5 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 18POS STR datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
IC INVERTER HEX LSTTL IN 14-DIP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 10POS PIN datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 76 TYPE A 15POS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN HAN 24B-GG3-M25 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 6A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB datasheet.pdf
DIODE ZENER 1.25W DO214AC datasheet.pdf