Panasonic Electronic Components ECE-A1EKG100
ECE-A1EKG100 picture photo
Mfg. Part Number
ECE-A1EKG100
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
ECE-A1EKG100.pdf
Availability of ECE-A1EKG100
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECE-A1EKG100 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECE-A1EKG100
Internal Part NumberEIS-ECE-A1EKG100
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLKG Series 29/Nov/2010
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKG
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current47mA
Impedance10 Ohm
Lead Spacing0.059" (1.50mm)
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECE-A1EKG100
Related LinksECE-A1, ECE-A1EKG100 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECE-A1EKG100 Details Description
Related parts for ECE-A1EKG100
CAP CER 11PF 50V U2J AXIAL datasheet.pdf
THERMAL PAD .007" SP400 CUSTOM datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CAP MICA 1PF 0.5PF 300V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
RES 3.57K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 11.8 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
HTG 59 CRIMPER datasheet.pdf
MARKER PLATE ALUMINUM 4HOLE datasheet.pdf
OSC MEMS 27MHZ H/LV CMOS SMD datasheet.pdf