TE Connectivity Deutsch Connectors MS27468T15F97A
MS27468T15F97A picture photo
Mfg. Part Number
MS27468T15F97A
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 12POS PIN
Datasheet Download
MS27468T15F97A.pdf
Availability of MS27468T15F97A
QUANTITY
MS27468T15F97A Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27468T15F97A
Internal Part NumberEIS-MS27468T15F97A
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions12
Shell Size - Insert15-97
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (4), 20 (8)
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27468T15F97A
Related LinksMS27468, MS27468T15F97A Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27468T15F97A Details Description
Related parts for MS27468T15F97A
THERMOSTAT 95 DEG C NO 2SIP datasheet.pdf
CAP FILM 0.16UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 580MA 300 MOHM datasheet.pdf
IC REG BUCK BST 3.3V 0.9A 10SON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 36V 300W datasheet.pdf
CONN HDR 15POS 2.5MM datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 187.5MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.82 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
508 TB RIS CLA SOLID datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf