TE Connectivity Deutsch Connectors MS27468T17B26JB-LC
MS27468T17B26JB-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS27468T17B26JB-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 26POS SKT
Datasheet Download
MS27468T17B26JB-LC.pdf
Availability of MS27468T17B26JB-LC
QUANTITY
MS27468T17B26JB-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27468T17B26JB-LC
Internal Part NumberEIS-MS27468T17B26JB-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27468T17B26JB-LC
Related LinksMS27468T1, MS27468T17B26JB-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27468T17B26JB-LC Details Description
Related parts for MS27468T17B26JB-LC
RES SMD 88.7 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 50V 20% RADIAL datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 8X1 18SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.5A 16MSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 47.5K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 30K OHM 1.5W 2% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP POLYMER 470UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
HD INDL NON-AMP APPLI datasheet.pdf
TV 30C MIX(QUAD) PIN RECP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 56POS PIN datasheet.pdf