Luminus Devices Inc. PT-120-B-L11-EPE
PT-120-B-L11-EPE picture photo
Mfg. Part Number
PT-120-B-L11-EPE
Brief Description
BIG CHIP LED HB MODULE BLUE
Datasheet Download
PT-120-B-L11-EPE.pdf
Availability of PT-120-B-L11-EPE
QUANTITY
PT-120-B-L11-EPE Order Process
Ship out your order
Specifications of PT-120-B-L11-EPE
Internal Part NumberEIS-PT-120-B-L11-EPE
SeriesPT-120
PackagingTray
TypeLED Module
ColorBlue
CCT (K)-
Wavelength462nm
ConfigurationRectangle
Flux @ Current/Temperature - Test980 lm (815 lm ~ 1145 lm)
Current - Test18A
Temperature - Test40°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)3.9V
Lumens/Watt @ Current - Test14 lm/W
Current - Max27A
FeaturesWith Connector
Size / Dimension28.00mm L x 42.00mm W
Height5.70mm
Light Emitting Surface (LES)2.60mm L x 4.60mm W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT-120-B-L11-EPE
Related LinksPT-120-B, PT-120-B-L11-EPE Datasheet, Luminus Devices Inc. Distributor
PT-120-B-L11-EPE Details Description
Related parts for PT-120-B-L11-EPE
SWITCH PUSH SPST-NO 0.5A 120V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 22 OLIVE datasheet.pdf
CONN RCPT 10 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
USB 2.0 SERIAL ADAPTER 8 PORT datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P6C R/A UNSHLD datasheet.pdf
IC RIPPLE COUNTER 14-ST 16DHVQFN datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
RELAY GEN PUR datasheet.pdf
CAP FILM 3UF 10% 500V RADIAL datasheet.pdf