Souriau Connection Technology MS27468T17B26SL
MS27468T17B26SL picture photo
Mfg. Part Number
MS27468T17B26SL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 26POS JAM NUT SCKT
Datasheet Download
MS27468T17B26SL.pdf
Availability of MS27468T17B26SL
QUANTITY
MS27468T17B26SL Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27468T17B26SL
Internal Part NumberEIS-MS27468T17B26SL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27468T17B26SL
Related LinksMS27468, MS27468T17B26SL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
MS27468T17B26SL Details Description
Related parts for MS27468T17B26SL
IDC CABLE - MPK60K/MC60G/X datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
DIODE ZENER ARRAY 12V SOT363 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC CPLD 2160MC 6.72NS 144FTBGA datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
FIXED IND 4NH 350MA 400 MOHM SMD datasheet.pdf
T3009, 3NC, 90-DEGREE ACT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf
MICRO 31C S 18" YEL FLOAT NI datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 30ppm 10pF 100 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf