TE Connectivity Deutsch Connectors MS27468T17B35PA-LC
MS27468T17B35PA-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS27468T17B35PA-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS PIN
Datasheet Download
MS27468T17B35PA-LC.pdf
Availability of MS27468T17B35PA-LC
QUANTITY
MS27468T17B35PA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27468T17B35PA-LC
Internal Part NumberEIS-MS27468T17B35PA-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert17-35
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27468T17B35PA-LC
Related LinksMS27468T1, MS27468T17B35PA-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27468T17B35PA-LC Details Description
Related parts for MS27468T17B35PA-LC
TRANSDUCER .5-4.5VDC 500# PRES datasheet.pdf
FUSE 3.5A 125V ALARM IND NORM datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 100MHZ 8DFN datasheet.pdf
RES SMD 287 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 32.5VC SMA datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
SENSOR DIFFERENTIAL +-100 PSI datasheet.pdf
RES 510 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 14AWG GREEN 1000' datasheet.pdf
CONN HDR 36POS 2.54MM PRESS FIT datasheet.pdf
BOARDMOUNT HEADER .050" 12POS datasheet.pdf