Amphenol Aerospace Operations MS27468T19B32PLC
MS27468T19B32PLC picture photo
Mfg. Part Number
MS27468T19B32PLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 32POS JAMNUT PINS
Datasheet Download
MS27468T19B32PLC.pdf
Availability of MS27468T19B32PLC
QUANTITY
MS27468T19B32PLC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27468T19B32PLC
Internal Part NumberEIS-MS27468T19B32PLC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions32
Shell Size - Insert19-32
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27468T19B32PLC
Related LinksMS27468T, MS27468T19B32PLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27468T19B32PLC Details Description
Related parts for MS27468T19B32PLC
CONN HEADER 22POS 3MM R/A GOLD datasheet.pdf
CAP CER 100PF 1.5KV NP0 1812 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
CONN RCPT 28POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
SAS REC SMD W/SDRTAB GOLD 29POS datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 653MA 450 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 15PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf