Amphenol Aerospace Operations MS27468T19F11S
MS27468T19F11S picture photo
Mfg. Part Number
MS27468T19F11S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/SCKT
Datasheet Download
MS27468T19F11S.pdf
Availability of MS27468T19F11S
QUANTITY
MS27468T19F11S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27468T19F11S
Internal Part NumberEIS-MS27468T19F11S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions11
Shell Size - Insert19-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27468T19F11S
Related LinksMS27468, MS27468T19F11S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27468T19F11S Details Description
Related parts for MS27468T19F11S
RES SMD 215 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 35POS .100 RT/A SMD datasheet.pdf
CONN BNC JACK STR 75 OHM SOLDER datasheet.pdf
RES 105 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.27 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 10PIN SLD CUP datasheet.pdf
SLEEVING FIBERGLASS NATURAL 100' datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156" datasheet.pdf