Souriau Connection Technology MS27468T21B35PBL
MS27468T21B35PBL picture photo
Mfg. Part Number
MS27468T21B35PBL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 79POS JAM NUT PINS
Datasheet Download
MS27468T21B35PBL.pdf
Availability of MS27468T21B35PBL
QUANTITY
MS27468T21B35PBL Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27468T21B35PBL
Internal Part NumberEIS-MS27468T21B35PBL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions79
Shell Size - Insert21-35
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27468T21B35PBL
Related LinksMS27468T, MS27468T21B35PBL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
MS27468T21B35PBL Details Description
Related parts for MS27468T21B35PBL
CONN HEADER .100 SINGL R/A 36POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC SELECTOR/MUX DUAL 4-1 16TSSOP datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 7/16-20 UNF 4-20MA datasheet.pdf
RES SMD 1.87K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 21POS 3.5MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
RES 167 OHM 3/4W .1% AXIAL datasheet.pdf