TE Connectivity Deutsch Connectors MS27468T21B41P-LC
MS27468T21B41P-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS27468T21B41P-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 41POS PIN
Datasheet Download
MS27468T21B41P-LC.pdf
Availability of MS27468T21B41P-LC
QUANTITY
MS27468T21B41P-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27468T21B41P-LC
Internal Part NumberEIS-MS27468T21B41P-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27468T21B41P-LC
Related LinksMS27468T, MS27468T21B41P-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27468T21B41P-LC Details Description
Related parts for MS27468T21B41P-LC
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
WIREWAY BRACKET HANGER 8X8" datasheet.pdf
CAP FILM 1000PF 3% 2KVDC RADIAL datasheet.pdf
HEX NUT 5/16" STEEL 6-32 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
RES SMD 20 OHM 1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 250V X7T SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS 3.81MM ORG R/A datasheet.pdf