Souriau Connection Technology MS27468T21B75S
MS27468T21B75S picture photo
Mfg. Part Number
MS27468T21B75S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 4POS JAM NUT W/SCKT
Datasheet Download
MS27468T21B75S.pdf
Availability of MS27468T21B75S
QUANTITY
MS27468T21B75S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27468T21B75S
Internal Part NumberEIS-MS27468T21B75S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions4
Shell Size - Insert21-75
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating45A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27468T21B75S
Related LinksMS27468, MS27468T21B75S Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
MS27468T21B75S Details Description
Related parts for MS27468T21B75S
JUMPER-H2788TR/C2065V/X 12" datasheet.pdf
RES SMD 11.8KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MICROMAN 5V ACT LO 5% 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 274 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS VERT GOLD .100 datasheet.pdf
RES SMD 442K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
HAR-BUS HM SHROUD TYPE A PCB 3.2 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
MOV 14VAC 1210 SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.18UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf