TE Connectivity Deutsch Connectors MS27468T21F16HA
MS27468T21F16HA picture photo
Mfg. Part Number
MS27468T21F16HA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 16POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
MS27468T21F16HA.pdf
Availability of MS27468T21F16HA
QUANTITY
MS27468T21F16HA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27468T21F16HA
Internal Part NumberEIS-MS27468T21F16HA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27468T21F16HA
Related LinksMS27468, MS27468T21F16HA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27468T21F16HA Details Description
Related parts for MS27468T21F16HA
Connector Quick Connect Tab 14-16 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 500MW SOD123 datasheet.pdf
IC VOLT MON TRPL EEPROM 14-SOIC datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST PWM SOT23-5 datasheet.pdf
LABEL DESIGNATION STRIP GRAY 110 datasheet.pdf
RES 10 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
LENS ASYM CLEAR 25MM + 25MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS INLINE PIN datasheet.pdf
750 TB PLU PLU WF HOOK/E datasheet.pdf
DUO-TYNE FLAG STRIP CONTACTS datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 630V 5% COG FT datasheet.pdf