TE Connectivity Deutsch Connectors MS27468T21F16P-LC
MS27468T21F16P-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS27468T21F16P-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 16POS PIN
Datasheet Download
MS27468T21F16P-LC.pdf
Availability of MS27468T21F16P-LC
QUANTITY
MS27468T21F16P-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27468T21F16P-LC
Internal Part NumberEIS-MS27468T21F16P-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27468T21F16P-LC
Related LinksMS27468T, MS27468T21F16P-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27468T21F16P-LC Details Description
Related parts for MS27468T21F16P-LC
IC LINE RCVR RS485 QUAD 16-SOIC datasheet.pdf
TERM SOLDER TURRET .219" .063"L datasheet.pdf
RES SMD 59 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
DIODE MODULE 1.8KV 883A datasheet.pdf
RES 16.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS SKT datasheet.pdf
CAP CER 0.70PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE 2" H2O 4SIP datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 9V 3W datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 100W datasheet.pdf