Vishay/Dale RNC50H3742BSRSL
RNC50H3742BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H3742BSRSL
Brief Description
RES 37.4K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H3742BSRSL.pdf
Availability of RNC50H3742BSRSL
QUANTITY
RNC50H3742BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H3742BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H3742BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)37.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H3742BSRSL
Related LinksRNC50H3, RNC50H3742BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H3742BSRSL Details Description
Related parts for RNC50H3742BSRSL
BATTERY PACK NIMH 8.4V 2500MAH datasheet.pdf
RES SMD 6.19K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
POWER CORD IEC 1.50' BLACK datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf
AM6051212 STOP SPRING datasheet.pdf
RES SMD 309 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 0.0082UF 5% 1250VDC AXI datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 10% 850V AXIAL datasheet.pdf