Souriau Connection Technology MS27468T21F16PL
MS27468T21F16PL picture photo
Mfg. Part Number
MS27468T21F16PL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 16POS JAM NUT PINS
Datasheet Download
MS27468T21F16PL.pdf
Availability of MS27468T21F16PL
QUANTITY
MS27468T21F16PL Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27468T21F16PL
Internal Part NumberEIS-MS27468T21F16PL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27468T21F16PL
Related LinksMS27468, MS27468T21F16PL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
MS27468T21F16PL Details Description
Related parts for MS27468T21F16PL
TRANSF TELE COUP 4000:600 0 MADC datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS VERT .163 AU datasheet.pdf
RES 500 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
EURO QKE HDR RA DPWL RLG datasheet.pdf
PELTIER MOD 15 X 4MM 6.0A INP datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 10K OHM 2% datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
RES 24.9K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 963 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 21.5 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 27POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf