Vishay/Vitramon VJ0805D1R2DXPAJ
VJ0805D1R2DXPAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D1R2DXPAJ
Brief Description
CAP CER 1.2PF 250V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D1R2DXPAJ.pdf
Availability of VJ0805D1R2DXPAJ
QUANTITY
VJ0805D1R2DXPAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D1R2DXPAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0805D1R2DXPAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.2pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D1R2DXPAJ
Related LinksVJ0805D, VJ0805D1R2DXPAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D1R2DXPAJ Details Description
Related parts for VJ0805D1R2DXPAJ
CONN HEADER 34POS DL STACK GOLD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 80QFP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 6AWG WHITE datasheet.pdf
CAP CER 10UF 25V X7R 1210 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 43POS SKT datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK FP301 1/16-6" BLACK datasheet.pdf
RES 480 OHM 1W 1% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 110POS SMD datasheet.pdf