TE Connectivity Deutsch Connectors MS27468T21F16S-LC
MS27468T21F16S-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS27468T21F16S-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 16POS SKT
Datasheet Download
MS27468T21F16S-LC.pdf
Availability of MS27468T21F16S-LC
QUANTITY
MS27468T21F16S-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27468T21F16S-LC
Internal Part NumberEIS-MS27468T21F16S-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27468T21F16S-LC
Related LinksMS27468T, MS27468T21F16S-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27468T21F16S-LC Details Description
Related parts for MS27468T21F16S-LC
CAP POLYMER 470UF 20% 2V SMD datasheet.pdf
POE INJECTOR 15.4W 48V DESKTOP datasheet.pdf
CONN FFC TOP 8POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 525V 7.5A ZP datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-36VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
TXRX GBIC 850NM VCSEL 1X/2X datasheet.pdf
CONN 18 POSITION RCPT datasheet.pdf
CAP FILM 0.003UF 5% 2000VDC AXIA datasheet.pdf