TE Connectivity Deutsch Connectors MS27468T21F41J-LC
MS27468T21F41J-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS27468T21F41J-LC
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 41POS SKT
Datasheet Download
MS27468T21F41J-LC.pdf
Availability of MS27468T21F41J-LC
QUANTITY
MS27468T21F41J-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27468T21F41J-LC
Internal Part NumberEIS-MS27468T21F41J-LC
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27468T21F41J-LC
Related LinksMS27468T, MS27468T21F41J-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27468T21F41J-LC Details Description
Related parts for MS27468T21F41J-LC
JUMPER-H1506TR/A2015A/H1504TR 8" datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 27POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 350mA Lighting 8-SOIC N datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 1.65A 139 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 820PF 630V U2J 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
RES 52.3 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 16.2K OHM 1/20W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE SKT datasheet.pdf