TE Connectivity Deutsch Connectors MS27468T25B29J-LC
MS27468T25B29J-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS27468T25B29J-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 29POS SKT
Datasheet Download
MS27468T25B29J-LC.pdf
Availability of MS27468T25B29J-LC
QUANTITY
MS27468T25B29J-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27468T25B29J-LC
Internal Part NumberEIS-MS27468T25B29J-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions29
Shell Size - Insert25-29
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27468T25B29J-LC
Related LinksMS27468T, MS27468T25B29J-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27468T25B29J-LC Details Description
Related parts for MS27468T25B29J-LC
RES SMD 1.65K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
Connector Receptacle 45 Position 0.100" (2.54mm) Gold or Gold, GXT Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 1.87K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 7.5NS 100TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
IC MCU ARM 512KB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
ACCES. BLANKING PIECE M32X1.5 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
SHAFT 66 LONG datasheet.pdf
CAP FILM 13NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf