Vicor Corporation V150A36M500BN3
V150A36M500BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V150A36M500BN3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W
Datasheet Download
V150A36M500BN3.pdf
Availability of V150A36M500BN3
QUANTITY
V150A36M500BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A36M500BN3
Internal Part NumberEIS-V150A36M500BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)13.89A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A36M500BN3
Related LinksV150A36, V150A36M500BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A36M500BN3 Details Description
Related parts for V150A36M500BN3
RES SMD 620K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC CLOCK GEN 3.3V 16-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
WIRE & CABLE MARKERS datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 4A 40 MOHM TH datasheet.pdf
CAP TANT 0.56UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
MIN-SAS HD ASY datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3V 10UA datasheet.pdf