TE Connectivity Deutsch Connectors MS27468T25F24JA-LC
MS27468T25F24JA-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS27468T25F24JA-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 24POS SKT
Datasheet Download
MS27468T25F24JA-LC.pdf
Availability of MS27468T25F24JA-LC
QUANTITY
MS27468T25F24JA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27468T25F24JA-LC
Internal Part NumberEIS-MS27468T25F24JA-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions24
Shell Size - Insert25-24
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12 (12), 16 (12)
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27468T25F24JA-LC
Related LinksMS27468T2, MS27468T25F24JA-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27468T25F24JA-LC Details Description
Related parts for MS27468T25F24JA-LC
CONN EDGECARD 86POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 1UF 100V X7R 2220 datasheet.pdf
CAP CER 8.5PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf