Amphenol Aerospace Operations MS27468T25F35AB
MS27468T25F35AB picture photo
Mfg. Part Number
MS27468T25F35AB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 128POS JAM NUT PIN
Datasheet Download
MS27468T25F35AB.pdf
Availability of MS27468T25F35AB
QUANTITY
MS27468T25F35AB Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27468T25F35AB
Internal Part NumberEIS-MS27468T25F35AB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions128
Shell Size - Insert25-35
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27468T25F35AB
Related LinksMS27468, MS27468T25F35AB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27468T25F35AB Details Description
Related parts for MS27468T25F35AB
CONN PLUG 8POS .100 POLAR TIN datasheet.pdf
CBL RIBN 37COND 0.050 BLACK 500' datasheet.pdf
FIXED IND 1.8MH 65MA 4.5 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 78.7K OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CAP MICA 240PF 1% 500V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 19POS STRGHT PIN datasheet.pdf
CAP CER 8.8PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf