Amphenol Aerospace Operations MS27472E16B55P
MS27472E16B55P picture photo
Mfg. Part Number
MS27472E16B55P
Brief Description
CONN RCPT 55POS WALL MT W/PINS
Datasheet Download
MS27472E16B55P.pdf
Availability of MS27472E16B55P
QUANTITY
MS27472E16B55P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27472E16B55P
Internal Part NumberEIS-MS27472E16B55P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions55
Shell Size - Insert16-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating3A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27472E16B55P
Related LinksMS27472, MS27472E16B55P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27472E16B55P Details Description
Related parts for MS27472E16B55P
IDC CABLE - MSR50K/MC50G/MPR50K datasheet.pdf
LED 7SEG .56" SGL 660NM SRED CC datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 56 OHM 1606 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 16V 20% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ24B M32 datasheet.pdf
CONN SOCKET .35MM 40POS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 43POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf