Amphenol Aerospace Operations MS27472E18B32S
MS27472E18B32S picture photo
Mfg. Part Number
MS27472E18B32S
Brief Description
CONN RCPT 32POS WALL MT W/SCKT
Datasheet Download
MS27472E18B32S.pdf
Availability of MS27472E18B32S
QUANTITY
MS27472E18B32S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27472E18B32S
Internal Part NumberEIS-MS27472E18B32S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions32
Shell Size - Insert18-32
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27472E18B32S
Related LinksMS27472, MS27472E18B32S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27472E18B32S Details Description
Related parts for MS27472E18B32S
TERM BLOCK HDR 9POS VERT 5MM datasheet.pdf
CABLE USB TYPE-A TO 2MM CONN 23" datasheet.pdf
CARDEDGE 72POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 WW datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES SMD 665 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP HIGH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 150MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
OSC MEMS 25MHZ H/LV CMOS SMD datasheet.pdf