Amphenol Aerospace Operations MS27472E24A24SA
MS27472E24A24SA picture photo
Mfg. Part Number
MS27472E24A24SA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 24POS WALL MT W/SCKT
Datasheet Download
MS27472E24A24SA.pdf
Availability of MS27472E24A24SA
QUANTITY
MS27472E24A24SA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27472E24A24SA
Internal Part NumberEIS-MS27472E24A24SA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions24
Shell Size - Insert24-24
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A, 23A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27472E24A24SA
Related LinksMS27472, MS27472E24A24SA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27472E24A24SA Details Description
Related parts for MS27472E24A24SA
IC TXRX PHY 10/100 3.3V 48-SSOP datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 1.69UH SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Press-Fit datasheet.pdf
IC EXPANDER SPI 16BIT I/O 28SDIP datasheet.pdf
VARISTOR MODULE datasheet.pdf
IC SDRAM 64MBIT 167MHZ VFBGA datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X5.84MM T412 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.0X1.6MM 3.3V datasheet.pdf