Amphenol Aerospace Operations MS27472E24B29P
MS27472E24B29P picture photo
Mfg. Part Number
MS27472E24B29P
Brief Description
CONN RCPT 29POS WALL MT W/PINS
Datasheet Download
MS27472E24B29P.pdf
Availability of MS27472E24B29P
QUANTITY
MS27472E24B29P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27472E24B29P
Internal Part NumberEIS-MS27472E24B29P
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions29
Shell Size - Insert24-29
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27472E24B29P
Related LinksMS27472, MS27472E24B29P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27472E24B29P Details Description
Related parts for MS27472E24B29P
HANDLE INSTR RND .156"DIA ALUM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC SOURCE DRVR 10BIT SER 20SOIC datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC DGTL PWM CTRLR SYNC 80TQFP datasheet.pdf
LED CBI 3MM 3X1 GRN/GRN/RED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
FIXED IND 6.8NH 140MA 2 OHM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT PNL MNT 300A datasheet.pdf
TV 42C 36#22D 6#8(QUAD) PIN RE datasheet.pdf
GT 11C 11#16 PIN PLUG RTANG datasheet.pdf
122dB, 24-Bit, 192kHz DAC for Digital Audio IC datasheet.pdf