Amphenol Aerospace Operations MS27472T10A98S
MS27472T10A98S picture photo
Mfg. Part Number
MS27472T10A98S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 6POS WALL MT W/SCKT
Datasheet Download
MS27472T10A98S.pdf
Availability of MS27472T10A98S
QUANTITY
MS27472T10A98S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27472T10A98S
Internal Part NumberEIS-MS27472T10A98S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions6
Shell Size - Insert10-98
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27472T10A98S
Related LinksMS27472, MS27472T10A98S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27472T10A98S Details Description
Related parts for MS27472T10A98S
CONN RECEPT 20-26AWG PRE-TIN datasheet.pdf
SHOULDER SCREW HEX 4-40 datasheet.pdf
BIT TORX TR T15S 0.98" datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 38-QFN datasheet.pdf
CONN RCPT 1.27MM 100POS GOLD R/A datasheet.pdf
RES NTWRK 2 RES MULT OHM TO236-3 datasheet.pdf
RES 16.2 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 953 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MULTI-PAIR 30COND 24AWG 1000' datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS WALL MNT SKT datasheet.pdf