Vishay Semiconductor/Diodes Division TZX24A-TAP
TZX24A-TAP picture photo
Mfg. Part Number
TZX24A-TAP
Brief Description
DIODE ZENER 24V 500MW DO35
Datasheet Download
TZX24A-TAP.pdf
Availability of TZX24A-TAP
QUANTITY
TZX24A-TAP Order Process
Ship out your order
Specifications of TZX24A-TAP
Internal Part NumberEIS-TZX24A-TAP
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Box (TB)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)24V
Tolerance-
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)70 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 19V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TZX24A-TAP
Related LinksTZX24, TZX24A-TAP Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
TZX24A-TAP Details Description
Related parts for TZX24A-TAP
IC ASK RCVR RF/IF SHUTDWN 16SOIC datasheet.pdf
TERM HOOK TONGUE 12-10AWG #10 datasheet.pdf
IC TXRX TRI-BAND 32MLP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
CONN FPC TOP 22POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C UNSHLD datasheet.pdf
RES SMD 24.3 OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf