Amphenol Aerospace Operations MS27472T14B5PD
MS27472T14B5PD picture photo
Mfg. Part Number
MS27472T14B5PD
Brief Description
CONN RCPT 5POS WALL MT W/PINS
Datasheet Download
MS27472T14B5PD.pdf
Availability of MS27472T14B5PD
QUANTITY
MS27472T14B5PD Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27472T14B5PD
Internal Part NumberEIS-MS27472T14B5PD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions5
Shell Size - Insert14-5
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27472T14B5PD
Related LinksMS27472, MS27472T14B5PD Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27472T14B5PD Details Description
Related parts for MS27472T14B5PD
CONN HEADER .100 SINGL STR 14POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM 14POS TIN datasheet.pdf
PELTIER UT8,288,F2,5252,TA,W6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 100V JB 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER RA 32POS 1.27MM datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 36POS GOLD datasheet.pdf