Amphenol Aerospace Operations MS27472T16B99P
MS27472T16B99P picture photo
Mfg. Part Number
MS27472T16B99P
Brief Description
CONN RCPT 23POS WALL MT W/PINS
Datasheet Download
MS27472T16B99P.pdf
Availability of MS27472T16B99P
QUANTITY
MS27472T16B99P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27472T16B99P
Internal Part NumberEIS-MS27472T16B99P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions23
Shell Size - Insert16-99
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27472T16B99P
Related LinksMS27472, MS27472T16B99P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27472T16B99P Details Description
Related parts for MS27472T16B99P
IC REG LDO 1.5V 5A D2PAK datasheet.pdf
TXRX BIDIRECT LOW VOLT 20SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS STR LONG SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 0.39UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
RES 15.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 31POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
DISCHARGE NEEDLE FOR REPLACEMENT datasheet.pdf
BIT 5/16X4 datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CABLE SLEEVE PLUG 16MM DIA BLK datasheet.pdf