Amphenol Aerospace Operations MS27472T18B66S
MS27472T18B66S picture photo
Mfg. Part Number
MS27472T18B66S
Brief Description
CONN RCPT 66POS WALL MT W/SCKT
Datasheet Download
MS27472T18B66S.pdf
Availability of MS27472T18B66S
QUANTITY
MS27472T18B66S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27472T18B66S
Internal Part NumberEIS-MS27472T18B66S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions66
Shell Size - Insert18-66
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating3A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27472T18B66S
Related LinksMS27472, MS27472T18B66S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27472T18B66S Details Description
Related parts for MS27472T18B66S
CAP ALUM 15000UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 2A SOT-89 datasheet.pdf
IC REG/CTRLR ACPI DUAL DDR 28QFN datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR LM3508TL datasheet.pdf
RES SMD 48.7 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING 1.10" X 25' datasheet.pdf
CONN SOCKET STRIP 1.27MM 10POS datasheet.pdf
RES 1.91K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 18UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
CHOKE COMM MODE 12 OHM SMD datasheet.pdf