Souriau Connection Technology SMS12RE4D70
SMS12RE4D70 picture photo
Mfg. Part Number
SMS12RE4D70
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
BOARDMOUNT QIKMATE PIN A
Datasheet Download
SMS12RE4D70.pdf
Availability of SMS12RE4D70
QUANTITY
SMS12RE4D70 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMS12RE4D70
Internal Part NumberEIS-SMS12RE4D70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesSMS
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions12
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.200" (5.08mm)
Number of Rows4
Row Spacing0.200" (5.08mm)
Contact Mating Length0.280" (7.11mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening TypeLocking Ramp
FeaturesMounting Flange
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMS12RE4D70
Related LinksSMS12, SMS12RE4D70 Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
SMS12RE4D70 Details Description
Related parts for SMS12RE4D70
IC OPAMP GP 1.4MHZ 16SOIC datasheet.pdf
FUSE 500MA 125V TELCM 18.8MM PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC SRAM 36MBIT 250MHZ 165FBGA datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 1.1A 8DFN datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 315V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 3.32KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CABLE HDMI CON 3' datasheet.pdf
CONN HDR 56POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS PIN datasheet.pdf