Amphenol Aerospace Operations MS27472T18F53S
MS27472T18F53S picture photo
Mfg. Part Number
MS27472T18F53S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 53POS WALL MT W/SCKT
Datasheet Download
MS27472T18F53S.pdf
Availability of MS27472T18F53S
QUANTITY
MS27472T18F53S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27472T18F53S
Internal Part NumberEIS-MS27472T18F53S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions53
Shell Size - Insert18-53
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27472T18F53S
Related LinksMS27472, MS27472T18F53S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27472T18F53S Details Description
Related parts for MS27472T18F53S
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 240V datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 6POS .156 datasheet.pdf
THERM NTC 270OHM 5% 0805 SMD datasheet.pdf
IC CTRLR, NOTEBOOK COMP 32QFN datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 410MA 600 MOHM datasheet.pdf
RIGHT ANGLE LIGHT PIPE, 2.8MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
CONN HEADER PIN 8POS VERT GOLD datasheet.pdf