Vishay/Dale RNC60H2743BSB14
RNC60H2743BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2743BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 274K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2743BSB14.pdf
Availability of RNC60H2743BSB14
QUANTITY
RNC60H2743BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2743BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H2743BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)274k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2743BSB14
Related LinksRNC60H2, RNC60H2743BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2743BSB14 Details Description
Related parts for RNC60H2743BSB14
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 14POS GOLD datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 8PIN SLD CUP datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
LSF-SMT 7.50/07/90 1.5SN BK datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB datasheet.pdf
IC DDR2 512M 333MHZ 84BGA datasheet.pdf
RPS11G datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 10% 100VDC AXIAL datasheet.pdf