Amphenol Aerospace Operations MS27472T18F53S
MS27472T18F53S picture photo
Mfg. Part Number
MS27472T18F53S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 53POS WALL MT W/SCKT
Datasheet Download
MS27472T18F53S.pdf
Availability of MS27472T18F53S
QUANTITY
MS27472T18F53S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27472T18F53S
Internal Part NumberEIS-MS27472T18F53S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions53
Shell Size - Insert18-53
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27472T18F53S
Related LinksMS27472, MS27472T18F53S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27472T18F53S Details Description
Related parts for MS27472T18F53S
IC 8-CH 10BIT SERIAL A/D 20-SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 2.5V 10% 2917 datasheet.pdf
RES SMD 28.7K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 7MHZ RRO SOT23-6 datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 65MSPS 32LFCSP datasheet.pdf
VARISTOR 738V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
RES 48.7K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 3A DO214AB datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.1% 0.8W 2010 datasheet.pdf