Amphenol Aerospace Operations MS27472T20B41S
MS27472T20B41S picture photo
Mfg. Part Number
MS27472T20B41S
Brief Description
CONN RCPT 41POS WALL MT W/SCKT
Datasheet Download
MS27472T20B41S.pdf
Availability of MS27472T20B41S
QUANTITY
MS27472T20B41S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27472T20B41S
Internal Part NumberEIS-MS27472T20B41S
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27472T20B41S
Related LinksMS27472, MS27472T20B41S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27472T20B41S Details Description
Related parts for MS27472T20B41S
TERM SOLDER TURRET .078"D .234"L datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 175MA 2 OHM TH datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
IC FPGA 744 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 400MA 340 MOHM datasheet.pdf
RES CHAS MNT 4.12K OHM 1% 20W datasheet.pdf
DURABLE FLEX BELT 6X148" A FIN datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
CAP TANT 1000UF 4V 10% 2917 datasheet.pdf
BERGSTIK II 0.100" DUAL ST datasheet.pdf