Amphenol Aerospace Operations MS27472T24A61SD
MS27472T24A61SD picture photo
Mfg. Part Number
MS27472T24A61SD
Brief Description
CONN RCPT 61POS WALL MT W/SCKT
Datasheet Download
MS27472T24A61SD.pdf
Availability of MS27472T24A61SD
QUANTITY
MS27472T24A61SD Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27472T24A61SD
Internal Part NumberEIS-MS27472T24A61SD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27472T24A61SD
Related LinksMS27472, MS27472T24A61SD Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27472T24A61SD Details Description
Related parts for MS27472T24A61SD
IC REG BCK PROG 0.3A SYNC 10USMD datasheet.pdf
CONN HEADER 17POS 1MM SMD TIN datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DIP-FIX 8POS THRU datasheet.pdf
CARDEDGE 100POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 30"L X 20"W datasheet.pdf
YELLOCK CRIMP CONT MALE 12 AWG datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf