Amphenol Aerospace Operations MS27472T24B61P
MS27472T24B61P picture photo
Mfg. Part Number
MS27472T24B61P
Brief Description
CONN RCPT 61POS WALL MT W/PINS
Datasheet Download
MS27472T24B61P.pdf
Availability of MS27472T24B61P
QUANTITY
MS27472T24B61P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27472T24B61P
Internal Part NumberEIS-MS27472T24B61P
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27472T24B61P
Related LinksMS27472, MS27472T24B61P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27472T24B61P Details Description
Related parts for MS27472T24B61P
IC SW QUAD ANLG SPST R/R 16-DIP datasheet.pdf
IDC CABLE - CKC60S/AE60M/CKC60S datasheet.pdf
IC RHEO DGTL SNGL 10K SPI 8DFN datasheet.pdf
RES SMD 1.06K OHM 0.15W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 0.018 OHM 2W 2010 WIDE datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
CONN GUIDE MOD KEY/ESD 0DEG datasheet.pdf
RES SMD 10.2K OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC FLASH 128GBIT datasheet.pdf
DSUB 25 F CRIMP R FLO ZINC datasheet.pdf