Amphenol Aerospace Operations MS27472T24B61S
MS27472T24B61S picture photo
Mfg. Part Number
MS27472T24B61S
Brief Description
CONN RCPT 61POS WALL MT W/SCKT
Datasheet Download
MS27472T24B61S.pdf
Availability of MS27472T24B61S
QUANTITY
MS27472T24B61S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27472T24B61S
Internal Part NumberEIS-MS27472T24B61S
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27472T24B61S
Related LinksMS27472, MS27472T24B61S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27472T24B61S Details Description
Related parts for MS27472T24B61S
CONN HOUSING 8POS .100" SINGLE datasheet.pdf
RES 20 OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN FFC RCPT HSG 14POS 2.54MM datasheet.pdf
RES 1.15K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPST-NO 20A 125V datasheet.pdf
RES 11K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 4PIN SLD CUP datasheet.pdf
SNAP LATCH PLUNGER BLACK datasheet.pdf
FERRITE CORE RM 12.3UH T66 datasheet.pdf