Amphenol Aerospace Operations MS27472T24F61SA
MS27472T24F61SA picture photo
Mfg. Part Number
MS27472T24F61SA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 61POS WALL MT W/SCKT
Datasheet Download
MS27472T24F61SA.pdf
Availability of MS27472T24F61SA
QUANTITY
MS27472T24F61SA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27472T24F61SA
Internal Part NumberEIS-MS27472T24F61SA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27472T24F61SA
Related LinksMS27472, MS27472T24F61SA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27472T24F61SA Details Description
Related parts for MS27472T24F61SA
RES SMD 681 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
BOARD PROGRAMMING SGL POS ST7 datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 150MA 800 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 22POS SKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf
OPT LIQUID SENSOR M12 EXT MT LOW datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 3W datasheet.pdf
CAP FILM 1600VDC 0.0033UF RADIAL datasheet.pdf