Amphenol Aerospace Operations MS27473E14A15S
MS27473E14A15S picture photo
Mfg. Part Number
MS27473E14A15S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 15POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS27473E14A15S.pdf
Availability of MS27473E14A15S
QUANTITY
MS27473E14A15S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27473E14A15S
Internal Part NumberEIS-MS27473E14A15S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27473E14A15S
Related LinksMS27473, MS27473E14A15S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27473E14A15S Details Description
Related parts for MS27473E14A15S
IC VREF SHUNT ADJ SC70 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 12POS datasheet.pdf
IC VOLT DETECT N-CH 16V SC-82AB datasheet.pdf
FET RF N-CH 2.1GHZ 28V NI1230H datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 10K OHM BEAD datasheet.pdf