Amphenol Aerospace Operations MS27473E14A18SA
MS27473E14A18SA picture photo
Mfg. Part Number
MS27473E14A18SA
Brief Description
CONN PLUG 18POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS27473E14A18SA.pdf
Availability of MS27473E14A18SA
QUANTITY
MS27473E14A18SA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27473E14A18SA
Internal Part NumberEIS-MS27473E14A18SA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions18
Shell Size - Insert14-18
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27473E14A18SA
Related LinksMS27473, MS27473E14A18SA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27473E14A18SA Details Description
Related parts for MS27473E14A18SA
CONN RECEPT POD 4POS MINI-FIT JR datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY .100 09POS VERT datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 2.4MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES 66.5 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
ANGL PWR DIST BX 125V15A 25 datasheet.pdf
HEATSHRINK RHW POLY 16MMX4' BLK datasheet.pdf
OSC MEMS 148.50MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
OSC XO 148.5MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf