Amphenol Aerospace Operations MS27473E14B15PD
MS27473E14B15PD picture photo
Mfg. Part Number
MS27473E14B15PD
Brief Description
CONN PLUG 15POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS27473E14B15PD.pdf
Availability of MS27473E14B15PD
QUANTITY
MS27473E14B15PD Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27473E14B15PD
Internal Part NumberEIS-MS27473E14B15PD
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27473E14B15PD
Related LinksMS27473, MS27473E14B15PD Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27473E14B15PD Details Description
Related parts for MS27473E14B15PD
CAP CER 6.2PF 150V 0606 datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 500V 1111 datasheet.pdf
SENS 750PSI 7/16-20-2B 1-5V datasheet.pdf
CONN PLUG 56POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN 12VOUT SMD datasheet.pdf
IDT 100 ASSY FDTO 4POS TIN datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V X5R 0603 datasheet.pdf
HEADER SLOTTED 2.54MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
RES SMD 1.89K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf