Amphenol Aerospace Operations MS27473E14F37PA
MS27473E14F37PA picture photo
Mfg. Part Number
MS27473E14F37PA
Brief Description
CONN PLUG 37POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS27473E14F37PA.pdf
Availability of MS27473E14F37PA
QUANTITY
MS27473E14F37PA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27473E14F37PA
Internal Part NumberEIS-MS27473E14F37PA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions37
Shell Size - Insert14-37
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating3A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27473E14F37PA
Related LinksMS27473, MS27473E14F37PA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27473E14F37PA Details Description
Related parts for MS27473E14F37PA
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 48V datasheet.pdf
CONN RECEPT 9POS 22AWG MTA156 datasheet.pdf
RES SMD 7.68 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
RES SMD 38.3 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 650V 8A DPAK datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
Connector Socket 72 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES SMD 6.19 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
THRU-HOLE 7-SEGMENT RED datasheet.pdf
YEL 3 POS BRSH MTL RTN L datasheet.pdf