Amphenol Aerospace Operations MS27473E16A55P
MS27473E16A55P picture photo
Mfg. Part Number
MS27473E16A55P
Brief Description
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS27473E16A55P.pdf
Availability of MS27473E16A55P
QUANTITY
MS27473E16A55P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27473E16A55P
Internal Part NumberEIS-MS27473E16A55P
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions55
Shell Size - Insert16-55
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating3A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27473E16A55P
Related LinksMS27473, MS27473E16A55P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27473E16A55P Details Description
Related parts for MS27473E16A55P
RES CHAS MNT 1 OHM 5% 50W datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
CAP CER 15PF 630V NP0 1206 datasheet.pdf
TL SEATING ACTION 26 POS AL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 30POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
RES SMD 23.7 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
RF EVAL FOR RF3932 PA datasheet.pdf
MONT BRACKET TO MNT TO MAIN UNIT datasheet.pdf
25+25 WAY F CRIMP S/BORE datasheet.pdf
CAP CER 7PF 50V C0G 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 1.15A 100 MOHM datasheet.pdf