Amphenol Aerospace Operations MS27473E16A6P
MS27473E16A6P picture photo
Mfg. Part Number
MS27473E16A6P
Brief Description
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS27473E16A6P.pdf
Availability of MS27473E16A6P
QUANTITY
MS27473E16A6P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27473E16A6P
Internal Part NumberEIS-MS27473E16A6P
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions6
Shell Size - Insert16-6
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27473E16A6P
Related LinksMS2747, MS27473E16A6P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27473E16A6P Details Description
Related parts for MS27473E16A6P
IC OPAMP GP 10MHZ 8DIP datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 150V 1111 datasheet.pdf
SENSR VOLTAGE 10-300V AC/DC INTP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 23POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 2.8K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156" datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS BOX MNT SKT datasheet.pdf